Łatwiejsze zamówienie z Google reCaptcha

30/09/2020

Z Google reCaptcha Twoi klienci nie będą musieli wpisywać kodu z obrazka w procesie zamówienia, rejestracji, newsletterze i dodaniu recenzji. Łatwiejsze zamówienie to większa konwersja.

Kiedy klient chce dokonać zakupu, powinniśmy zapewnić mu jak najwygodniejszy sposób złożenia zamówienia, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo sklepu. Dlatego wdrożyliśmy Google reCaptcha (wersja 3). System ten zastępuje wpisywanie numerów z obrazków w zamówieniu (Captcha), przy zapisaniu się na newsletter, dodaniu recenzji i procesie rejestracji użytkowników.

Co to jest Captcha?

Captcha to system, który zabezpiecza strony www (w tym sklepy), przed niepożądaną aktywnością robotów i wirusów. Pozwala na weryfikację, czy dany formularz (np. zamówienia) jest wypełniany przez człowieka. Popularną metodą zabezpieczenia jest wyświetlenie kodu na zdjęciu i prośba o wpisanie w polu formularza.

Wikipedia: CAPTCHA

Jak działa Google reCaptcha?

Wielu osobom znany jest system reCaptcha, który przy różnych formularzach wyświetla obrazki i prosi o udzielenie prostych odpowiedzi, które nie zawsze są tak bardzo proste. Dla pojedynczego klienta nie ma to dużego znaczenia, ale jeśli brać pod uwagę wszystkie osoby składające zamówienie lub zapisujące się na newsletter, może mieć to realny wpływ na konwersje w sklepie.

Google reCaptcha w wersji 3, który został wdrożony do SOTESHOP, idzie o krok dalej. Na podstawie różnych parametrów aktywności użytkownika, Google reCaptcha ocenia, czy formularz wypełniany jest przez człowieka. Jeśli ocena wypadnie pomyślnie, odpowiednia informacja jest wysyłana do sklepu i klient nie musi wpisywać żadnych kodów ani odpowiadać na pytania, aby złożyć zamówienie, zapisać się na newsletter itp.

Co w sytuacji, w której Google reCaptcha ma za mało informacji o użytkowniku? Wtedy standardowo wyświetli się prośba o weryfikację i sklep pokaże kody na obrazku. Do tej pory kod pokazywał się zawsze, teraz będzie się pokazywal tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Jak włączyć reCaptcha w SOTESHOP?

Żeby skorzystać z nowego systemu reCaptcha należy:

  1. Wypełnić prosty formularz na stronie Google i skonfigurować reCaptcha.
  2. Wejść do sekcji Konfiguracja->Konfiguracja modułów->Bezpieczeństwo
  3. Aktywować Google reCaptcha.

Dokładny opis, jak aktywować Google reCaptcha znajduje się w dokumentacji: Bezpieczeństwo


Jeśli posiadasz licencję bezterminową na sklep internetowy SOTESHOP i nie masz już dostępu do aktualizacji

Jak zaktualizować sklep: Dokumentacja