Dzień Kobiet - historia, tradycje i obchody w Polsce i na świecie

08/03/2023

Dzień Kobiet, obchodzony każdego roku 8 marca, to międzynarodowe święto, które oddaje hołd kobietom na całym świecie za ich osiągnięcia, walkę o równouprawnienie, a także docenia ich rolę w społeczeństwie. W tym artykule przybliżymy historię powstania tego święta, jak również przyjrzymy się tradycjom związanym z obchodami Dnia Kobiet w Polsce i innych krajach.

Dzień Kobiet

Historia Dnia Kobiet

Początki Dnia Kobiet sięgają początku XX wieku, kiedy to kobiety na całym świecie zaczęły domagać się praw wyborczych, lepszego traktowania i równości z mężczyznami. W 1908 roku w Nowym Jorku odbył się pierwszy marsz kobiet, podczas którego domagano się prawa do głosowania oraz lepszych warunków pracy. W 1909 roku amerykańska partia socjalistyczna zorganizowała pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet, które odbyły się 28 lutego. W kolejnych latach idea święta kobiet zyskiwała coraz większe uznanie na arenie międzynarodowej, aż w 1911 roku obchody po raz pierwszy zorganizowano w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. W 1917 roku, na fali rewolucji październikowej, władze Rosji przyznały kobietom prawo do głosowania, a w 1921 roku Dzień Kobiet zyskał status międzynarodowego święta.

Tradycje w Polsce

W Polsce Dzień Kobiet obchodzony jest od 1911 roku. Tradycyjnie tego dnia mężczyźni wręczają kobietom kwiaty, głównie tulipany, goździki i róże, oraz drobne upominki, takie jak czekoladki czy kosmetyki. W szkołach, na uczelniach i w miejscach pracy organizowane są spotkania i imprezy, podczas których doceniane są osiągnięcia i wkład kobiet. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują marsze, demonstracje i wydarzenia kulturalne, które mają na celu podkreślenie znaczenia równości płci i walki o prawa kobiet.

Obchody Dnia Kobiet na świecie

Dzień Kobiet obchodzony jest na całym świecie, jednak w różnych krajach przybiera różne formy. W niektórych krajach, takich jak Włochy, mężczyźni obdarowują kobiety żonkilami - symbolami miłości i szacunku. W Chinach zaś część firm daje wolne swoim pracowniczkom, by mogły świętować ten wyjątkowy dzień. W Stanach Zjednoczonych, Dzień Kobiet jest częścią Miesiąca Historii Kobiet (obchodzonego w marcu), podczas którego odbywają się liczne wydarzenia i inicjatywy mające na celu promowanie osiągnięć kobiet oraz ich roli w społeczeństwie.

W krajach takich jak Niemcy, Szwecja czy Australia, Dzień Kobiet jest okazją do przeprowadzenia licznych kampanii społecznych i edukacyjnych, które zwracają uwagę na problemy związane z równouprawnieniem płci, takie jak przemoc wobec kobiet czy dyskryminacja na rynku pracy.

W krajach afrykańskich, takich jak RPA, Ghana czy Nigeria, obchody Dnia Kobiet mają szczególnie lokalny charakter i często koncentrują się na problemach dotykających społeczności afrykańskich kobiet, takich jak walka z ubóstwem czy poprawa dostępu do edukacji.

Promocje związane z Dniem Kobiet w e-commerce

Dzień Kobiet to nie tylko okazja do świętowania i doceniania osiągnięć kobiet, ale również doskonały moment dla e-commerce, aby przyciągnąć klientów atrakcyjnymi promocjami. W okresie poprzedzającym 8 marca, sklepy internetowe przygotowują specjalne oferty i rabaty na produkty popularne wśród kobiet, takie jak kosmetyki, ubrania, biżuteria czy akcesoria. E-sklepy często oferują w tym czasie również usługi takie jak darmowa dostawa, atrakcyjne opakowania prezentowe czy możliwość zamówienia towaru z indywidualną dedykacją.


Założ swój sklep internetowy SOTESHOP na 14 dni za darmo.
Sprawdź nową wersję sklepu SOTESHOP 8.

Załóż swój sklep

Powiązane strony

Jak założyć sklep internetowy -  kompleksowy poradnik.

Jak założyć sklep internetowy - kompleksowy poradnik.

28/10/2021
Jeśli jesteś właścicielem małej firmy lub chcesz rozpocząć działalność jako sprzedawca online, założenie sklepu internetowego może być dla Ciebie niezwykle opłacalne. W dobie rosnącego znaczenia e-commerce i coraz większej liczby zakupów dokonywanych przez internet, rynek jest bardzo konkurencyjny, ale jednocześnie pełen możliwości. W tym poradniku przedstawiamy kompleksowe wytyczne dotyczące założenia i prowadzenia sklepu internetowego, które pomogą Ci z sukcesem rozpocząć swoją przygodę z e-commerce.
Kiedy jest Black Friday? Co oznacza? Kilka ciekawych faktów.

Kiedy jest Black Friday? Co oznacza? Kilka ciekawych faktów.

10/11/2022
Rozpoczęło się wielkie odliczanie. Do Black Friday pozostało już niewiele czasu. To wyjątkowy dzień dla sprzedawców i kupujących, jednak jak to zwykle bywa rozciągnie się na kilka dni. I choć tym razem rabaty mają być niższe niż w poprzednich latach, na zakupy – czy to w sklepach stacjonarnych, czy to w internecie – ostrzy sobie zęby ogromna rzesza Polaków.
Magia świąt i czas zakupów. Jak to się zaczęło?

Magia świąt i czas zakupów. Jak to się zaczęło?

06/12/2021
Świąteczne zwyczaje kształtowały się przez wieki. Ten, który dotyczy wręczania podarków stał się powszechny dopiero pod koniec XIX stulecia. Szybko jednak wprawił w ruch potężną machinę biznesowo-handlową, która z każdym rokiem toczy się coraz szybciej. Dowiedz się, jak to wszystko się zaczęło. Pobierz darmowe kolędy i zdjęcia do sklepu.