Ile kosztuje sklep internetowy? Cena sklepu, modele rozliczeń, abonament, dodatki, aktualizacje.

05/01/2022

Cena sklepu internetowego zależy od wielu elementów. W tym artykule przedstawiamy różne modele rozliczeń, koszty dodatkowe i postaramy się odpowiedzieć ile naprawdę kosztuje sklep w ciągu roku.

Ile kosztuje sklep internetowy?

Ile kosztuje sklep?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztuje sklep internetowy, trzeba wziąć pod uwagę okres, w którym policzymy koszty i model rozliczeń. Dzięki temu będziemy mogli porównać koszty, które ponosimy, z tym, co otrzymujemy. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że każda platforma ma inne funkcje programu i porównanie cen wcale nie jest takie proste.

Zobacz przykładowe ceny sklepu internetowego SOTESHOP: Cennik sklepu

Modele rozliczeń

Są dwa podstawowe modele rozliczeń:

  • Opłata jednorazowa
  • Abonament

Opłata jednorazowa

W tym modelu płacimy za program jednorazowo. Nie oznacza to jednak braku kosztów dodatkowych np. za dostęp do nowych aktualizacji lub zmiany dodatkowe. Taka forma była korzystna dla sklepów, które nie aktualizowały oprogramowania, ale z drugiej strony takie sklepy były mniej konkurencyjne.

Aktualnie coraz mniej firm e-commerce oferuje taki model rozliczeń. W firmie SOTE taki model był dostępny do końca 2021 roku.

Abonament

Najpopularniejszy model rozliczeniowy. Sklep internetowy to oprogramowanie, które zmienia się bardzo często, dlatego stały dostęp do akualizacji i pomocy jest elementem kluczowym dla rozwoju sklepu i lepszej pozycji na rynku.

Zobacz cenę abonamentu sklepu: SOTESHOP Standard

Dodatki do sklepu

Wiele platform oferuje dodatki do sklepu i podobnie, jak w przypadku zakupu oprogramowania sklepu, są różne modele opłat.

Modele rozliczeniowe dodatków:

  • Opłata jednorazowa + aktualizacje
  • Opłata abonamentowa za każdy dodatek
  • Opłata abonamentowa za wszystkie dodatki

Przedstawmy to na przykładzie. Chcemy kupić 5 dodatków do sklepu w ciągu roku i policzymy koszty całości.

Opłata jednorazowa

Przykładowa cena 1 dodatku to 300 zł. Zamawiamy 5 dodatków co daje kwotę 1500 zł.

Przykładowe aplikacje:

Opłata abonamentowa za każdy dodatek

Zakładamy koszt 30 zł za każdą aplikację miesięcznie. Przy 5 dodatkach mamy kwotę 1500 zł rocznie. Niektore firmy pobierają dodatkowe opłaty także za wersję dodatku, ilość wykorzystanych danych itp., np.: ilość importow, ilość wystawionych aukcji, ilość zamówień itp. Warto to dokładnie sprawdzić.

W firmie SOTE nie stosujemy tego modelu rozliczenia.

Opłata abonamentowa za wszystkie dodatki

W tym modelu sprzedawca płaci stałą opłatę za dostęp do wszystkich dostępnych dodatków. W SOTE aktualnie dostępne są dodatki o wartości ponad 11000 zł netto i można je wszystkie mieć w abonamencie SOTESHOP PRO - którego koszt wynosi 1750 zł netto / rocznie, z czego około 1200 zł to koszt oprogramowania i innych elementów usługi. Zatem za wszystkie dodatki zapłacimy około 550 zł rocznie.

Jeśli chcemy rozwijać sklep i korzystać z wielu dodatków, to jest zdecydowanie najlepsza forma rozliczenia.

Sprawdź cenę i ofertę sklepu z dostępem do wszystkich dodatków: SOTESHOP PRO

Zestawienie

Koszty netto za 1 rok użytkowania 5,10, 20 aplikacji w zależności od modelu rozliczenia.

5 dodatków 10 dodatków 20 dodatków
Opłata jednorazowa 1500 zł 3000 zł 6000 zł
Abonament za 1 dodatek 1500 zł 3000 zł 6000 zł
SOTESHOP PRO 550 zł 550 zł 550 zł

 

Hosting

Hosting jest nieodłączną częścią sklepu internetowego. Dobrze jest, jeśli możemy zainstalować sklep na własnym serwerze lub skorzystać z hostingu firmy oferującej oprogramowanie. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, możliwość wyboru jest zawsze plusem.

W SOTE sklep można wybrać usługę z hostingiem lub zainstalować sklep na swoim serwerze.

VPS

Dla sklepów z dużym ruchem zalecane jest korzystanie z serwerów tzw. VPS. Coraz więcej firm oferuje takie usługi i często pomija koszty adminsitracji serwerem lub jego aktualizacji. Takie koszty mogą wynosić wiele tysięcy złotych, dlatego zawsze należy o to zapytać.

W SOTE stawiamy na przejrzystość oferty i brak ukrytych kosztów, dlatego serwery VPS zawsze zawierają opiekę administratora.

Prowizje i opłata instalacyjna

W SOTE nie pobieramy prowizji od sprzedaży ani opłaty instalacyjnej, ale niektóre firmy praktykują taką formę pobierania dodatkowych opłat.

Podsumowanie

Żeby obliczyć rzeczywisty koszt korzystania z oprogramowania sklepu, należy brać pod uwagę nie tylko cenę, którą widzimy w reklamie, ale policzyć koszty dodatków, upewnić się, że nie ma prowizji od sprzedaży i dopytać o wszelkie dodatkowe koszty w ujęciu rocznym. Ważna jest przejrzystość cen i prosty system rozliczenia, tak, żebyśmy dokładnie wiedzieli, za co płacimy i co otrzymujemy.


Założ swój sklep internetowy SOTESHOP na 14 dni za darmo.
Sprawdź nową wersję sklepu SOTESHOP 8.

Załóż swój sklep

Powiązane strony

Polecane artykuły na blogu

Wykorzystaj dodatki z WebStore, aby skuteczniej docierać do klientów. Pobierz dodatki o wartości ponad 12000 zł w abonamencie.

17/03/2022
Wykorzystaj dodatki z WebStore i od razu dodaj nowe funkcje do sklepu. Dzięki nim możesz ulepszyć bloga, zautomatyzować dostawy, dodać sklep na facebooku, wykorzystać dostawy lokalne, zaufane opinie, galerię video i wiele innych. Co więcej, wszystkie dodatki o wartości ponad 12 000 zł możesz mieć w ramach abonamentu SOTESHOP PRO bez żadnych dopłat.

Założenie sklepu internetowego nie musi być trudne. 7 często zadawanych pytań i praktyczne rozwiązania.

28/12/2021
Założenie sklepu internetowego nie musi być trudne. Obecnie stworzenie sklepu nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a najważniejszym elementem jest nasz czas i chęć założenia nowego biznesu.

Jak otworzyć sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż w sieci?

28/10/2021
Polski rynek e-commerce należy do jednego z najdynamiczniej rozwijających się w Europie. Warto zatem pomyśleć nad założeniem własnego sklepu internetowego. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Zobacz, jak krok po kroku otworzyć swój biznes online.