Ile kosztuje sklep internetowy? Cena sklepu, modele rozliczeń, abonament, dodatki, aktualizacje.

05/01/2022

Cena sklepu internetowego zależy od wielu elementów. W tym artykule przedstawiamy różne modele rozliczeń, koszty dodatkowe i postaramy się odpowiedzieć ile naprawdę kosztuje sklep w ciągu roku. Jak nie daj się oszukać i poznaj prawdziwą cenę.

Ile kosztuje sklep internetowy?

Wybór modelu rozliczenia sklepu internetowego jest bardzo ważny, dlatego warto poznać podstawowe elementy wpływające na końcową cenę usługi.

Ile kosztuje sklep?

W SOTE sklep internetowy kosztuje 45 zł netto miesięcznie, z profesjonalną grafika, instalacją sklepu na serwerze, hostingiem i domeną (źródło: Cennik SOTE).

Zanim odpowiemy dokładniej na to pytanie trzeba wziąć pod uwagę okres, w którym policzymy koszty i model rozliczeń. Dzięki temu będziemy mogli porównać koszty, które ponosimy, z tym, co otrzymujemy. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że każda platforma ma inne funkcje programu i porównanie cen wcale nie jest takie proste.

Zobacz przykładowe ceny sklepu internetowego SOTESHOP: Cennik sklepu

Modele rozliczeń

Są 2 podstawowe modele rozliczeń:

 • Opłata jednorazowa
 • Abonament

Opłata jednorazowa

W tym modelu płacimy za program jednorazowo. Nie oznacza to jednak braku kosztów dodatkowych np. za dostęp do nowych aktualizacji lub zmiany dodatkowe. Taka forma była korzystna dla sklepów, które nie aktualizowały oprogramowania, ale z drugiej strony takie sklepy były mniej konkurencyjne.

Aktualnie coraz mniej firm e-commerce oferuje taki model rozliczeń. W firmie SOTE taki model był dostępny do końca 2021 roku.

Abonament

Najpopularniejszy model rozliczeniowy. Sklep internetowy to oprogramowanie, które zmienia się bardzo często, dlatego stały dostęp do akualizacji i pomocy jest elementem kluczowym dla rozwoju sklepu i lepszej pozycji na rynku.

Zobacz ceny przykładowych abonamentów sklepu: SOTESHOP Start | SOTESHOP Standard

Abonament i cena za 1 rok

W modelu abonamantowym popularną metodą jest oferowanie niższej ceny za pierwszy okres rozliczeniowy i wyższej ceny przy kolejnej płatności. Dzięki temu mamy niższą cenę na start, jednak musimy się liczyć z wyższymi opłatami za kolejny okres.

Zobacz porównanie cen sklepów internetowych na różnych platformach e-commerce za 1,2 i 3 rok użytkowania oprogramowania. Porównanie cen sklepów różnych platform e-commerce

Dodatki do sklepu

Wiele platform oferuje dodatki do sklepu i podobnie, jak w przypadku zakupu oprogramowania sklepu, są różne modele opłat.

Modele rozliczeniowe dodatków:

 • Opłata jednorazowa + aktualizacje
 • Opłata abonamentowa za każdy dodatek
 • Opłata abonamentowa za wszystkie dodatki

Przedstawmy to na przykładzie. Chcemy kupić 5 dodatków do sklepu w ciągu roku i policzymy koszty całości.

Opłata jednorazowa

Przykładowa cena 1 dodatku to 300 zł. Zamawiamy 5 dodatków co daje kwotę 1500 zł.

Przykładowe aplikacje:

Opłata abonamentowa za każdy dodatek

Zakładamy koszt 30 zł za każdą aplikację miesięcznie. Przy 5 dodatkach mamy kwotę 5x30 = 150 zł miesięcznie lub 1800 zł rocznie. Niektore firmy pobierają dodatkowe opłaty także za wersję dodatku, ilość wykorzystanych danych itp., np.: ilość importow, ilość wystawionych aukcji, ilość zamówień itp. Warto to dokładnie sprawdzić.

W firmie SOTE nie stosujemy tego modelu rozliczenia.

Opłata abonamentowa za wszystkie dodatki

W tym modelu sprzedawca płaci stałą opłatę za dostęp do wszystkich dostępnych dodatków. W SOTE aktualnie dostępne są dodatki o wartości ponad 18000 zł netto i można je wszystkie mieć w abonamencie SOTESHOP PRO - którego koszt wynosi 1750 zł netto / rocznie, z czego około 1200 zł to koszt oprogramowania i innych elementów usługi. Zatem za wszystkie dodatki zapłacimy około 550 zł rocznie.

Jeśli chcemy rozwijać sklep i korzystać z wielu dodatków, to jest zdecydowanie najlepsza forma rozliczenia.

Sprawdź cenę i ofertę sklepu z dostępem do wszystkich dodatków: SOTESHOP PRO

Zestawienie

Koszty netto za 1 rok użytkowania 5,10, 20 aplikacji w zależności od modelu rozliczenia.

5 dodatków 10 dodatków 20 dodatków
Opłata jednorazowa 1500 zł 3000 zł 6000 zł
Abonament za 1 dodatek 1800 zł 3200 zł 6400 zł
SOTESHOP PRO 550 zł 550 zł 550 zł

 

Ile kosztuje integracja z hurtowniami?

Integracja z hurtowniami pozwala na automatycznie pobieranie produktów do sklepu. Wiele ofert ma osobne opłaty związane z integracjami hurtowni, takimi jak:

 • Opłata instalacyjna.
 • Opłata za korzystanie z hurtowni np. 100 zł / miesięcznie za każdą hurtownię.
 • Opłata za ilość wykonanych importów np. inna opłata jest za 1 import dziennie, a inna za 3.
 • Opłata za ilość importowanych produktów.
 • I inne...

Łatwo policzyć, że jeśli zdecydujemy się na import np. z 3 wybranych hurtowni, to cena za usługę może wzrosnąć do kwoty ponad 3000 zł rocznie.

W SOTE w abonamencie SOTESHOP PRO i VIP można korzystać odpowiedznio z 3 lub 10 hurtowni jednocześnie, bez limitu ilości aktualizacji danych, ani ilości produktów i bez żadnej dodatkowej opłaty. Dla tańszego abonamentu SOTESHOP Standard, można korzystać z 1 wybranej hurtowni ponosząc jednorazową opłatę instalacyjną 350 zł netto.

Dowiedz się więcej: Hurtownie w SOTESHOP. Nowe integracje i funkcje importu danych.

Koszt założenia hurtowni

Jeśli chcemy założyć hurtownie i oferować swoje produkty innym firmom, to mamy kolejny element, który warto sprawdzić. Nie wszytskie programy do prowadzenia sklepu mają taką funkcje i nawet jeśli mają, to może się to wiązać z dodatkowymi opłatami od kilkuset złotych, do kilku tysięcy. Górnej granicy nie ma, bo rozbieżność jest tu ogromna.

W SOTE prowadzenie hurtowni nie wymaga dodatkowej opłaty i jest dostępne dla wszystkich wersji sklepu w abonamencie. Czyli można założyć sklep za 90 zł miesięcznie i otworzyć hurtownię internetową.

Dowiedz się więcej: Jak założyć hurtownię internetową z SOTE?

Hosting

Hosting jest nieodłączną częścią sklepu internetowego. Dobrze jest, jeśli możemy zainstalować sklep na własnym serwerze lub skorzystać z hostingu firmy oferującej oprogramowanie. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, możliwość wyboru jest zawsze plusem.

W SOTE sklep można wybrać usługę z hostingiem lub zainstalować sklep na swoim serwerze.

VPS

Dla sklepów z dużym ruchem zalecane jest korzystanie z serwerów tzw. VPS. Coraz więcej firm oferuje takie usługi i często pomija koszty administracji serwerem lub jego aktualizacji. Takie koszty mogą wynosić wiele tysięcy złotych, dlatego zawsze należy o to zapytać.

W SOTE stawiamy na przejrzystość oferty i brak ukrytych kosztów, dlatego serwery VPS zawsze zawierają opiekę administratora.

Podsumowanie

Żeby obliczyć rzeczywisty koszt korzystania z oprogramowania sklepu, należy brać pod uwagę nie tylko cenę, którą widzimy w reklamie, ale policzyć koszty dodatków, upewnić się, że nie ma prowizji od sprzedaży i dopytać o wszelkie dodatkowe koszty w ujęciu rocznym. Ważna jest przejrzystość cen i prosty system rozliczenia, tak, żebyśmy dokładnie wiedzieli, za co płacimy i co otrzymujemy.


Założ swój sklep internetowy SOTESHOP na 14 dni za darmo.
Sprawdź nową wersję sklepu SOTESHOP 8.

Załóż swój sklep

Powiązane strony

Nowa usługa

Nowa usługa "Sklep internetowy SOTESHOP 8 Start" już od 45 zł miesięcznie razem z hostingiem i domeną.

28/11/2022
Dodaliśmy nową usługę SOTESHOP 8 Start. Objemuje ona nie tylko sklep internetowy, ale także hosting i darmową domenę. Jest przeznaczona dla firm, które rozpoczynają swoją działalność w internecie, ale dostępna jest także dla naszych stałych klientów, którzy chcą otworzyć kolejny sklep internetowy.
Jak założyć hurtownię internetową z SOTE?

Jak założyć hurtownię internetową z SOTE?

22/06/2022
Wraz z rozwojem rynku e-commerce i sklepów internetowych, zwiększa się zapotrzebowanie na nowe produkty, a co za tym idzie, popularność hurtowni. Dowiedz się, jak założyć hurtownię internetową i zaoferować swoje produkty innym firmom w modelu b2b.
Jak założyć sklep internetowy - kompleksowy poradnik.

Jak założyć sklep internetowy - kompleksowy poradnik.

28/10/2021
Jeśli jesteś właścicielem małej firmy lub chcesz rozpocząć działalność jako sprzedawca online, założenie sklepu internetowego może być dla Ciebie niezwykle opłacalne. W dobie rosnącego znaczenia e-commerce i coraz większej liczby zakupów dokonywanych przez internet, rynek jest bardzo konkurencyjny, ale jednocześnie pełen możliwości. W tym poradniku przedstawiamy kompleksowe wytyczne dotyczące założenia i prowadzenia sklepu internetowego, które pomogą Ci z sukcesem rozpocząć swoją przygodę z e-commerce.