Obsługa zdjęć w formacie WebP w sklepie SOTESHOP.

02/03/2023

Dodaliśmy do standardu oprogramowania sklepu internetowego SOTESHOP obsługę zdjęć w formacie WebP. Zdjęcia w tym formacie są mniejsze i jednocześnie zapewniają wysoką jakość obrazu. W sklepie są używane podobnie jak inne formaty JPEG i PNG.

Zdjęcia WebP w sklepie internetowym SOTESHOP

Co to jest WebP?

Format zdjęć WebP to format pliku obrazu opracowany przez firmę Google w 2010 roku. Został zaprojektowany jako alternatywa dla innych formatów obrazów, takich jak JPEG i PNG. Cechuje się wysoką jakością zdjęć, przy niskiej objętości. Stosowany jest na wielu stronach internetowych i w sklepach i, jak łatwo się domyślić, lubiany przez Google;)

Popularność formatow zdjęć

Według danych W3Techs z 1 marca 2023, najpopularniejszym formatem jest JPEG i wykorzystywany jest na 77.8% stron internetowych. Zdjęcia WebP wykorzystuje 6.9% stron. Częstą praktyką jest wykorzystywanie różnych formatów zdjęć na stronach, wykorzystywanych do różnych celów.

Więcej informacji o raporcie: Raport JPEG vs WEBP (En)

Obsługa formatu WebP przez 97.41% przeglądarek

Według danych ze strony "Can I Use", która śledzi wsparcie dla różnych technologii w przeglądarkach internetowych, na dzień 1 marca 2023 roku format WebP był obsługiwany przez ponad 95.95% (w 2021 było to 94%) przeglądarek na komputerach i ponad 98.46% (w 2021 było to 85%) przeglądarek na urządzeniach mobilnych. Uwzględniając wszystkie urządzenia i użytkowników średnia wynosi: 97.41%.

Oznacza to, że format ten jest już powszechnie obsługiwany przez większość popularnych przeglądarek internetowych, w tym Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Opera i Safari.

Sprawdź szczegółowe informacje w raporcie: Can i use - WebP (en)

WebP, JPEG, PNG

Pomimo rosnącej popularności, format WebP wciąż w pełni nie zastępuje starszych formatów, takich jak JPEG i PNG, ze względu na to, że nie jest obsługiwany przez starsze przeglądarki oraz niektóre starsze systemy operacyjne. Jednak w miarę upływu czasu i dalszego rozwoju tej technologii, można spodziewać się dalszego wzrostu popularności formatu WebP.

Jakie korzyści daje stosowanie formatu zdjęć WebP?

Format WeP nie jest najpopularniejszym formatem zdjęć, ale daje wiele korzyści, które warto wykorzystać.

Lista wybranych korzyści ze stosowania formatu zdjęć WebP:

  • Lepsza kompresja: WebP używa bardziej zaawansowanego algorytmu kompresji obrazów niż JPEG i PNG, co oznacza, że pliki są mniejsze bez utraty jakości obrazu.
  • Szybsze ładowanie strony: Ze względu na mniejszy rozmiar pliku, strona internetowa może ładować się szybciej, co przekłada się na lepsze wrażenia użytkowników.
  • Obsługa przez przeglądarki internetowe: Format WebP jest obsługiwany przez większość współczesnych przeglądarek internetowych, co oznacza, że ​​użytkownicy nie muszą instalować żadnych dodatkowych pluginów ani aplikacji, aby wyświetlać obrazy w tym formacie.
  • Wsparcie dla przezroczystości: Format WebP obsługuje przezroczystość w obrazach, co oznacza, że ​​można używać go do tworzenia obrazów z przezroczystym tłem, takich jak zdjęcia produktów, kategorii, grafiki, ikony itp.
  • Kompatybilność z urządzeniami mobilnymi: Ze względu na mniejszy rozmiar pliku, format WebP jest idealny dla urządzeń mobilnych, ponieważ pomaga zmniejszyć zużycie danych i zwiększyć prędkość ładowania stron.

Jak aktywować zdjęcia WebP w SOTESHOP?

Aby aktywować obsługę zdjęć Webp w sklepie internetowym SOTESHOP, należy zaktualizować sklep do najnowszej wersji, przejść w panelu sklepu do konfiguracji zdjęć i włączyć obsługę nowego formatu WebP:

Sprawdź dokumentację: Konfiguracja zdjęć - WebP


Załóż swój sklep internetowy SOTESHOP na 14 dni za darmo.
Sprawdź nową wersję sklepu SOTESHOP 8.

Załóż swój sklep

Powiązane strony

Zmień SOTESHOP Standard na PRO lub VIP z rabatem.

Zmień SOTESHOP Standard na PRO lub VIP z rabatem.

01/03/2023
Przejdź na wyższą wersję SOTESHOP PRO lub VIP i skorzystaj z atrakcyjnego rabatu. Przejście na wyższy abonament umożliwi Ci korzystanie z większej liczby funkcji i narzędzi, które pomogą Ci w zarządzaniu sklepem online i zwiększą jego skuteczność.
Wyszukiwanie Google w sklepie internetowym. Większa trafność wyszukiwania. Bonus SEO.

Wyszukiwanie Google w sklepie internetowym. Większa trafność wyszukiwania. Bonus SEO.

21/02/2023
Jedną z ważnych dróg dotarcia do produktu w sklepie internetowym jest wyszukiwanie. Jeśli klient nie znajdzie produktu, który go interesuje, pójdzie gdzie indziej. Czasami ten produkt jest w sklepie, tylko klient nie wiedział, jak go odnaleźć. Tu z pomocą przychodzi nowa funkcja w sklepie SOTESHOP - integracja z wyszukiwaniem Google bezpośrednio w sklepie.
Sklep internetowy SOTESHOP 8.1.6

Sklep internetowy SOTESHOP 8.1.6

22/02/2023
Ukazała się nowa wersja SOTESHOP 8.1.6. Od poprzedniej aktualizacji wprowadziliśmy łącznie 30 usprawnień, w tym dodanie obsługi i automatyzacji zwrotów, zwiększenie liczby produktów w sklepie i wiele innych.