W związku ze zmianami w VAT w sprzedaży ecommerce wchodzącymi w życie 1 lipca 2021 przedstawiamy poniżej krótki opis przygotowany przez współpracującą z nami kancelarię Arkadiusza Jaskuły.
Zmiany dotyczą transakcji dokonywanych przez klientów indywidualnych z innych krajów unijnych niż kraj sprzedawcy. Jesteśmy w trakcie przygotowywania aktualizacji obejmującej poniższe zmiany, nie jest jeszcze ona gotowa z uwagi na długi proces legislacyjny, ustawa została podpisana dopiero 28.06.2021. Zgodnie z ustawą został wprowadzony limit 10 tys. euro, dotyczący transakcji zagranicznych, do którego sprzedaż może odbywać się na dotychczasowych zasadach.
W dniu 1 lipca 2021 r. planowane jest wejście w życie tzw. pakietu e-commerce w ramach procedowanego rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. W miniony czwartek Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o VAT, w tym najważniejszą, w której Senat chciał opóźnienia wejścia w życie ustawy - z 1 lipca na 1 września.
Przewidywane zmiany dotkną sektora handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek spoza Unii Europejskiej. Przewidywany zmiany obejmują m.in.:
Szczególnie istotna dla przedsiębiorców, prowadzących sklepy internetowe, jest planowana zmiana w zakresie rozliczania VAT od sprzedaży wysyłkowej towarów na rzecz konsumentów z innych krajów unijnych. Dotychczas każde państwo członkowskie miało określony przez siebie próg dla sprzedaży wysyłkowej, a po przekroczeniu którego następował obowiązek rejestracji sprzedawcy dla celów VAT w kraju konsumpcji (miejsca dostawy towarów). Niewątpliwie generowało to dodatkowe obciążenia zgodne z lokalnymi wymogami prawnymi. Po 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży w systemie wysyłkowym na rzecz konsumentów z krajów UE będą mieli wybór. Po przekroczeniu progu sprzedaży, ujednoliconego w ramach UE i wynoszącego 10 tys. Euro (42.000,00 złotych w Polsce), będą oni mogli zarejestrować się dla celów VAT w kraju, gdzie znajdują się ich konsumenci albo skorzystać z procedury OSS. Nowa procedura OSS umożliwi łączne raportowanie wszystkich transakcji wysyłkowych, dokonanych w UE w ramach jednej deklaracji VAT.
Kolejna istotna zmiana dotyczy tzw. drobnych zakupów (importu) towarów pochodzących spoza Unii Europejskiej. Dotychczas produkty o niskiej wartości, zakupione przez platformy internetowe, sprowadzone z krajów nieunijnych podlegały zwolnieniu z opodatkowania VAT, gdy ich wartość nie przekraczała 22 euro. Przewiduje się likwidację wskazanego zwolnienia, a w miejsce tego proponuje się uproszczone zasady dla przesyłek o wartości poniżej 150 euro. Najważniejszą zmianą będzie nałożenie obowiązku na platformę opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży towarów gdy :
W celu uzyskania odpowiedzi na bardziej szczegółowe pytania, odsyłamy do dostępnego na stronie internetowej Ministerstwa Finansów – Krajowej Administracji Skarbowej projektu objaśnień podatkowych do planowanych zmian e-commerce w VAT: artykuł na stronie www.gov.pl,
Odsyłamy także do bezpłatnego webinarium pt.: „Pakiet UE VAT w e-commerce”, jakie odbyło się w dniu 15 czerwca 2021 roku oraz którego organizatorem była Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach działań Enterprise Europe Network: artykuł na stronie www.parp.gov.pl
Biorąc pod uwagę powyższe zmiany uaktualniliśmy Regulamin sklepu internetowego o nowe i korzystne z perspektywy interesu sprzedawcy postanowienia, a także doprecyzowanie pewnych pojęć i sformułowań. Nowy regulamin z zaznaczeniem zmian zostanie rozesłany do wszystkich klientów, którzy już nabyli u nas tę usługę.
W przypadku wątpliwości w tym zakresie i chęci skorzystania z usługi indywidualnej konsultacji prosimy o kontakt z Kancelarią Arkadiusza Jaskuły: www.adwokat-jaskula.pl
Polecane strony