Historia cen i zmiany dotyczące dyrektywy Omnibus, wchodzące w życie 1 stycznia 2023 r.

10/01/2023

Przygotowaliśmy nową aktualizację historii cen, która dostosowuje sklep internetowy SOTESHOP do zmian, jakie weszły w życie 1 stycznia 2023 roku. M.in. dochodzi opcja odrębnego pokazania na karcie produktu najniższej ceny w ciągu 30 dni przed obniżką, zaawansowana obsługa rabatów i dodatkowa konfiguracja.

Historia ceny. Omnibus.


Założ swój sklep internetowy SOTESHOP na 14 dni za darmo.
Sprawdź nową wersję sklepu SOTESHOP 8.

Załóż swój sklep

Co to jest dyrektywa Omnibus?

Dyrektywa Omnibus, a dokładniej Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2161 z 27 listopada 2019 r. zmieniającej dyrektywę Rady 93/13/EWG i dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 98/6/WE, 2005/29/WE oraz 2011/83/UE w odniesieniu do lepszego egzekwowania i unowocześnienia unijnych przepisów dotyczących ochrony konsumenta, wprowadza istotne zmiany w zakresie prawa ochrony konsumentów.

Dowiedz się więcej: Dyrektywa Omnibus – rewolucja w prawie konsumenckim.

Wysokie kary dla przedsiębiorców

W celu zapewnienia skuteczności wprowadzanych przepisów, ustawodawca przewidział wysokie sankcje dla przedsiębiorców, którzy nie dostosują się do zmian. I tak, w przypadku braku realizacji obowiązków odnoszących się do informowania o obniżonej cenie, przedsiębiorcom będą grozić kary finansowe w wysokości do 20 tysięcy złotych. Jeżeli naruszenia powtórzą się trzykrotnie w ciągu 12 miesięcy – kara może wynieść nawet do 40 tysięcy złotych.

Dowiedz się więcej z artykułu: Dyrektywa Omnibus – Wysokie kary dla przedsiębiorców za nieprzestrzeganie nowych przepisów

Co się zmienia 1 stycznia 2023 w Polsce?

Jak można przeczytać w w/w artykule: “Zgodnie z art. 7 Dyrektywy Państwa członkowskie miały obowiązek przyjąć i opublikować przepisy niezbędne do wykonania tej dyrektywy do 28 listopada. Jej stosowanie rozpocznie się 28 maja 2022 roku”.

W Polsce odpowiednie przepisy zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2023 roku. Nakładają one na przedsiębiorców, w tym sklepy internetowe dodatkowe obowiązki informacyjne m.in:

 • Prezentowanie obok informacji o obniżonej cenie również informacji o najniższej cenie danego towaru lub usługi, jaka obowiązywała w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki.
 • Wskazanie, czy i jakie działania podejmuje w celu weryfikacji danej opinii pod kątem tego, czy pochodzi ona od osoby, która rzeczywiście używała lub nabyła ten produkt.

Co zmieniło się w SOTESHOP?

Pierwsza wersja historii cen ukazała się w SOTESHOP prawie rok temu 30-03-2022, w tym czasie zebraliśmy wiele informacji od naszych klientów i przygotowaliśmy nową wersję zarówno historii cen, jak i recenzji.

Sprawdź artykuł o pierwszej wersji historii cen: Dostosuj sklep do zmian prawnych. Recenzje produktów, wyszukiwanie i historia cen.

Opis nowych aktualizacji związanych z dyrektywą Omnibus:

 • Historia cen
  • Pokazanie najniższej ceny 30 dni przed obniżką.
  • Dodanie obsługi rabatów w historii cen.
  • Dodatkowa konfiguracja prezentacji ceny.
  • Poprawki wyglądu na wersji mobilnej i ostatniej ceny.
  • Aktualizacja wykresu z historią cen.
 • Recenzje
  • Dodatkowe oznaczenie recenzji potwierdzonych zakupem.

Jak skonfigurować historię cen w sklepie?

Historia cen dostępna jest w standardzie oprogramowania sklepu internetowego SOTESHOP 8 bez żadnych dopłat. Wystarczy pobrać aktualizację sklepu.

Zobacz krótkie wideo i dowiedz się, jak aktywować historię cen w sklepie.

Zobacz dokumentację: Historia ceny

Jak działa historia cen?

Historia cen działa automatycznie i nie wymaga dodatkowej codziennej pracy po stronie sklepu. System analizuje zmiany cen i zapisuje je w bazie danych, dzięki czemu można zaprezentować te dane klientom. Dotyczy to zarówno historii cen, jak i wyszukania najniższej ceny po obniżce.

Rabaty

W historii cen dane zapamiętywane są podczas zapisu produktu. Jeśli produkt miał aktywny rabat, np. dla kategorii, to zostanie zapisana cena z rabatem. Jeśli zmieniamy rabaty w sklepie i dodajemy go dla wielu produktów, to po zmianie należy wykonać zadanie z Harmonogramu zadań: Aktualizacji historii cen.

Jeśli w sklepie jest skonfigurowany harmonogram zadań, to operacja ta będzie dodatkowo automatycznie wywoływana codziennie w nocy, na wypadek, gdyby wcześniej takie zadanie nie było wykonane.

Zalecamy skonfigurowanie harmonogramu zdań, do pełnego wykorzystania funkcji historii cen. Sprawdź dokumentację: Harmonogram zadań

Wykres historii cen

Wykres historii cen pokazuje wszystkie zmiany ceny z ostatnich 30 dni. Na wykresie prezentowane są dane z każdego dnia, pod wykresem jest tabela z informacjami, kiedy cena się zmieniła.

Wykres historii cen

Najniższa cena produktu 30 dni przed obniżką

Informacja o obniżce pokazywana jest zarówno na karcie produktu jak i na oknie z wykresem historii cen, gdzie umieszczone są dodatkowe informacje o dacie ostatniej zmiany ceny i dacie najniższej ceny z ostatnich 30 dni.

W sklepie informacje o najniższej cenie możemy prezentować tylko dla obniżki ceny lub dla każdej zmiany ceny. Rodzaj prezentacji można zmienić w konfiguracji.

Informacja o najniższej cenie 30 dni przed obniżką

Aktualizacja w wersji SOTESHOP 8.1.5

W dniu 2023-01-18 ukazała się druga aktualizacja modułu historii cen. Uwzględniliśmy w niej uwagi klientów i dodaliśmy kilka usprawnień i poprawek. Lista najważniejszych zmian:

 • Usunięcie wymogu konfiguracji dodatkowego zadania Harmonogramu zadań.
 • Dodanie zapisywania rabatów (bez konieczności konfiguracji osobnego Harmonogramu zadań).
 • Konfiguracja prezentacji danych.
 • Poprawki zapisywania cen.

Sklepy, w ktorych został skonfigurowany dodatkowy harmonogram zadań dla frontendu, nie muszą go usuwać, system automatycznie rozpozna konfigurację i dostosuje wykonywanie zadań.

Pytania i odpowiedzi

Jak często system zapisuje ceny?

System zapamiętuje cenę z każdego dnia. Jeśli cena jest zmieniana kilka razy dziennie, to w historii zapisywana jest ostatnia zmiana danego dnia.

Jak system rozpoznaje obniżkę ceny?

Rozpoznanie zmiany, w tym obniżki, ceny polega na porównaniu aktualnej ceny z ostatnią ceną produktu, minimum z poprzedniego dnia. Jeśli w ciągu jednego dnia podniesiemy cenę i obniżymy, ale będzie ona wyższa niż ostatnia cena, system potraktuje to jako podwyżkę ceny, nie obniżkę. Dodatkowa informacja pojawia się po zmianie ceny.

Czy mogę wywołać ręcznie aktualizację historii cen?

Historia cen jest zapamiętywana automatycznie przy zapisie produktu. Jeśli zmieniany jest rabat dla wielu produktów, należy wywołać ręcznie zadanie "Aktualizacja historii cen" w Harmonogramie zadań.

Słownik e-commerce

Cena omnibus

Definicja: «wymagana prawem informacja o najniższej cenie produktu obowiązująca w okresie 30 dni przed wprowadzeniem promocji, obniżki itd., umieszczona przy cenie promocyjnej, obniżonej». Zasady i wymóg informowania klientów o cenie omnibus wprowadziła tzw. dyrektywa Omnibus UE (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/2161 z 27 listopada 2019 r.), która ma na celu zwiększenie ochrony konsumenta w e-commerce.

Słownik e-commerce: Cena omnibus

Historia ceny

Definicja: «informacja o wysokości ceny udostępniana w sposób jawny konsumentowi przez przedsiębiorcę». Prawny wymóg informowania klienta o obowiązującej najniższej cenie na produkt lub usługę przy okazji wprowadzania promocji, obniżki ustanowiła tzw. dyrektywa Omnibus. Przepisy weszły w życie w Polsce od 1 stycznia 2023 r. i mają na celu zwiększenie ochrony konsumenta.

Słownik e-commerce: Historia ceny


Założ swój sklep internetowy SOTESHOP na 14 dni za darmo.
Sprawdź nową wersję sklepu SOTESHOP 8.

Załóż swój sklep

Powiązane strony

Recenzje produktów potwierdzone zakupem. Omnibus.

Recenzje produktów potwierdzone zakupem. Omnibus.

24/01/2023
Nowe prawo, które weszło w życie w Polsce 1 stycznia 2023 r., wymaga nie tylko historii cen produktów, ale także odpowiedniego oznaczania recenzji dodawanych przez klientów. Recenzje potwierdzone zakupem muszą być specjalnie oznaczone. Zaktualizuj sklep i dostosuj sklep do wymogów prawnych.
Dyrektywa Omnibus – rewolucja w prawie konsumenckim. Zmiany w sklepach internetowych.

Dyrektywa Omnibus – rewolucja w prawie konsumenckim. Zmiany w sklepach internetowych.

11/04/2022
Dyrektywa Omnibus, a dokładniej Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2161 z 27 listopada 2019 r. zmieniającej dyrektywę Rady 93/13/EWG i dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 98/6/WE, 2005/29/WE oraz 2011/83/UE w odniesieniu do lepszego egzekwowania i unowocześnienia unijnych przepisów dotyczących ochrony konsumenta, wprowadza istotne zmiany w zakresie prawa ochrony konsumentów.
Sklep internetowy SOTESHOP 8.1.5

Sklep internetowy SOTESHOP 8.1.5

19/01/2023
Ukazała się nowa wersja SOTESHOP 8.1.5. Od poprzedniej aktualizacji wprowadziliśmy łącznie 44 usprawnienia, w tym zmiany w historii cen, recenzji, rabatów i dostosowaniu sklepu do dyrektywy Omnibus, obowiązującej od 1 stycznia 2023 r., usprawnienia w integracji z dostawami DPD i wiele innych.