Co to jest Web API i jak je wykorzystać w sklepie internetowym?

03/02/2022

Web API pozwala w prosty sposób rozszerzyć funkcjonalność zarówno sklepu internetowego, jak i innych aplikacji internetowych. Możemy wykorzystać je do przesyłania danych produktów, zamówień i łatwo integrować oprogramowanie różnych producentów.

Co to jest Web API?

Web API to ustandaryzowana metoda wymiany danych między różnymi programami. Dzięki temu jeden program może wysłać lub odebrać dane z innego programu, bez konieczności zmiany jego kodu. Metoda ta pozwala na łatwe rozszerzanie funkcjonalności oprogramowania i dostosowania go do własnych, często indywidualnych, potrzeb.

Słownik e-commerce - definicja

"WebAPI - inaczej interfejs webowy z angielskiego Web Application Programming Interfaces «ustandaryzowana metoda wymiany danych między różnymi programami». Standard WebAPI umożliwia jednemu programowi wysyłanie i/lub odbieranie danych z innego programu bez konieczności zmiany jego kodu. Metoda ta pozwala na rozszerzanie funkcjonalności oprogramowania i dostosowywania go do indywidualnych potrzeb. Użytkownikiem interfejsu webowego są aplikacje bez bezpośredniego udziału człowieka." - Pełny opis w słowniku e-commerce: WebAPI

Czy potrzebuję Web API w sklepie?

Nawet jeśli na początku nie korzystamy z opcji wymiany danych między różnymi programami, to warto mieć sklep internetowy, który ma wbudowaną obsługę systemu Web API. Dzięki temu w przyszłości będziemy mogli wykorzystać zgromadzone w sklepie dane w dowolny sposób. Dane, ktore z czasem stają się najcenniejszą częścią programu.

Przykłady wykorzystania wymiany danych

Importy danych do sklepu lub eksportowanie do innych systemów. Wymiana danych o zamówieniach np. przy integracji z programem do wystawiania faktur. Integracja dostaw, zarządzanie ofertą i analizowanie zmian w sklepie, raporty i wiele innych. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

Przykładowe integracje wykorzystujące Web API

Dlaczego Web API jest takie ważne?

Dzięki Web API zachowujemy zgodność wymiany danych między programami. Wyobraźmy sobie, że mamy integrację z programem księgowym, który pobiera dane ze sklepu, nie poprzez Web API, ale bezpośrednio z bazy danych. Jeśli producent sklepu zmieni wersję programu, nasza integracja może przestać działać. Kiedy wykorzystujemy ustandardyzowane metody Web API, to zmiany po stronie drugiego programu są dla nas niewidoczne i zachowujemy ciągłość pracy.

Drugim ważnym elementem jest niezależność, dzięki której możemy zlecić wykonanie integracji rożnym firmom, oraz korzystać z gotowych integracji innych firm.

Web API w SOTESHOP

Zobacz dokumentację Web API w sklepie internetowym SOTESHOP i dowiedz się, jakie dane możesz zmieniać i pobierać w programie: Dokumentacja Web API


Założ swój sklep internetowy SOTESHOP na 14 dni za darmo.
Sprawdź nową wersję sklepu SOTESHOP 8.

Załóż swój sklep

Polecane strony

Indywidualny eksport danych do XML i CSV

Indywidualny eksport danych do XML i CSV

12/05/2021
Przygotowaliśmy specjalną ofertę indywidualnego eksportu danych ze sklepu w formacie XML lub CSV. Nowe rozwiązanie pozwala na szybką integrację z nowa platformą, gdzie można np. zaoferować swoje produkty.
ADS Tracker. Domodi, Homebook, Allani.

ADS Tracker. Domodi, Homebook, Allani.

12/05/2021
Dodaliśmy automatyczną integrację aplikacji ADS Tracker z aplikacjami Domodi, Homebook i Allani. Dzięki temu możesz lepiej śledzić zakupy klientów, którzy odwiedzili sklep z w/w platform.
Favi.pl - katalog produków wyposażenia wnętrz. Integracja z SOTESHOP.

Favi.pl - katalog produków wyposażenia wnętrz. Integracja z SOTESHOP.

03/02/2022
Zaintegruj swój sklep z Favi.pl i dodaj produkty do katalogu wyposażenia wnętrz. Integracja z Favi dostępna jest zarówno dla sklepów w wersji 7 jak i 8. Dzięki dodatkowej aplikacji możesz dotrzeć do nowych klientów oraz śledzić ich wejścia z katalogu (w wersji SOTESHOP 8).