Czy moja reklama sklepu jest skuteczna? Reklama w Google i na Facebooku.

04/11/2020

Jest wiele metod oceniania skuteczności reklamy i składa się na to wiele parametrów, jednak jeden z elementów tej układanki jest szczególnie ważny - odpowiedź na pytanie: czy klient, składając zamówienie, wszedł do sklepu z reklamy?

Odpowiedź wydaje się bardzo prosta. Wystarczy wejść do menedżera reklam w Google Adwords albo na Facebooku i odczytać dane z raportów. Dane które tam widzimy, należy interpretować nie tylko w zależności od platformy Google/Facebook, ale także od typu reklamy.

Reklamy Search i Google Shopping

Przykładowo, ktoś wyszukuje w wyszukiwarce Google hasło: “Gitara”, wchodzi do sklepu i wraca po kilku dniach, żeby dokonać zakupu. System reklam Google będzie pamiętać wejście klienta i takie zamówienie znajdzie się na liście sprzedaży w danej kampanii reklamowej. Podobnie zachowują się reklamy z Google Shopping.

Reklamy Google Display & Video

Jednak jeśli ta sama osoba zobaczy naszą reklamę graficzną i tak, jak poprzednio, wróci po kilku dniach, sprzedaż nie zostanie dopisana do kampanii reklamy graficznej. Podobnie jest z reklamami video. Żeby sprzedaż była przypisana do takiego typu reklamy, klient musi wejść do sklepu i złożyć od razu zamówienie, nie jest pamiętana jego historia.

Porównywanie wyników z Google i Facebooka

Całkowicie inaczej wygląda to na Facebooku, gdzie każde wyświetlenie reklamy jest zapamiętywane i przypisywane do zamówienia. Dlatego trzeba być ostrożnym z bezpośrednim porównywaniem wyników z reklam Google i Facebooka. Warto rozpatrywać te systemy indywidualnie, gdyż, mimo iż mają wiele podobnych parametrów, to sposoby ich wyliczania mogą być bardzo różne i mieć inne znaczenie.

Sprzedaż z reklamy Google czy Facebooka?

Kolejna sytuacja to przywłaszczenie sprzedaży. Jeśli w sklepie mamy reklamy zarówno w sieci Google i Facebooka, to oba systemy czekają, by zawłaszczyć sobie zamówienie klienta. Przykładowo nasz klient widział zarówno reklamę Facebooka i Google, wchodzi do sklepu i składa zamówienie na kwotę 100 zł. Kwota ta pojawi się zarówno w raportach Google jaki i Facebooka. Każdy z tych systemów ujmie sprzedaż w zestawieniu opłacalności reklamy tak, jakby to było 2 razy po 100 zł.

Kiedy reklamujemy się w Google, to często wyświetlamy pozyskanym klientom także reklamy na Facebooku i odwrotnie. Jest to bardzo dobre podejście, ale w raportach trzeba brać pod uwagę w/w sytuację.

Pierwsze wejście z reklamy czy ostatnie?

Kiedy mamy wiele reklam, to chcielibyśmy wiedzieć, czy klient złożył zamówienie, gdyż zachęciła go pierwsza reklama, jaką zobaczył, czy ostatnia. Po stronie Google możemy wybrać, jaka opcja ma być ujęta w raportach, ale po stronie Facebooka, zawsze brane jest pod uwagę ostatnie kliknięcie.

Podsumowanie

Zrozumienie, jak działają mechanizmy reklam w Google i na Facebooku, ma duże znaczenie przy ocenie opłacalności reklam, a co za tym idzie wpływa na decyzję, czy daną kampanię skalować czy ograniczyć. Im lepiej rozumiemy, jak działają reklamy, tym skuteczniej i taniej pozyskujemy nowych klientów.


Założ swój sklep internetowy SOTESHOP na 14 dni za darmo.
Sprawdź nową wersję sklepu SOTESHOP 8.

Powiązane strony

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym. 12 sprawdzonych sposobów od SOTE.

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym. 12 sprawdzonych sposobów od SOTE.

11/10/2021
Zapoznaj się z wybranymi metodami zwiększenia sprzedaży w sklepie. Obejmują ogólny proces związany ze sprzedażą w internecie i dotarciem do nowych klientów. Poznaj 12 sprawdzonych sposobów, jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym. Praktyczne porady, które możesz zacząć wprowadzać już dzisiaj.
Reklama sklepu internetowego. Jak zacząć? 9 pytań i odpowiedzi.

Reklama sklepu internetowego. Jak zacząć? 9 pytań i odpowiedzi.

15/01/2020
Reklamowanie sklepu internetowego trzeba zacząć od dobrego zrozumienia, jak działają reklamy na Facebooku i Google. Niezależnie od tego, czy robimy to sami, czy zlecamy reklamę zewnętrznej firmie, wiedza ta jest niezbędna, by skuteczniej się reklamować.
Jak sprawdzić reklamy konkurencji? Facebook Ad Library.

Jak sprawdzić reklamy konkurencji? Facebook Ad Library.

05/09/2019
Jak sprawdzić reklamy konkurencji na Facebooku? Wystarczy wejść na stronę Facebook Ad Library i wpisać nazwę wybranej strony Facebook page. Facebook udostępnił serwis Ad Library kilka miesięcy temu i pozwala na wyszukiwanie wszystkich aktywnych i nieaktywnych reklam powiązanych z wybraną stroną w swojej sieci reklamowej na Facebook i Instagram.