L

lajk zob. ◦ lajkować, ◦ lubię to.
lajkować też odlajkować/podlajkować/polajkować/zlajkować potocznie «wyrazić swoją opinię w stosunku do zawartości, treści, idei itp. zawartej na fanpage’u portalu społecznościowego Facebook poprzez funkcję tzw. polubienia (like)»; zob. lajk, like, like’ować, ◦ lubię to.
layout «nagłówek i stopka, styl i szablon strony; schematyczny układ, np. modułów strony WWW».
lead I «niewielkich rozmiarów tekst perswazyjny pobudzający bezpośrednią interakcję odbiorcy; streszczenie, zajawka, krótkie wprowadzenie, mające na celu zainteresowanie odbiorcy, klienta i skłaniający do dalszej aktywności w serwisie WWW, podnoszący poziom konwersji».
lead II (sprzedażowy) «odbiorca serwisu WWW będący potencjalnym klientem; jeden z pierwszych elementów modelu w postaci lejka zakupowego / sprzedażowego».
LeadAdds działanie reklamowe w postaci interaktywnych formularzy na Facebooku i LinkedIn, nastawione na pozyskiwanie leadów, tj. potencjalnych klientów
lejek zakupowy/sprzedażowy, lejek leadów «wieloetapowy proces pozyskiwania klientów polegający na generowaniu procesu pozyskiwania potencjalnych klientów od wzbudzenia zainteresowania, przez odwiedzenie strony WWW, zapoznania się z ofertą po wypełnienie formularza kontaktowego zawierającego dane klienta umożliwiające z nim kontakt w celu złożenia propozycji bądź doprowadzenie do złożenia zapytania zakupowego przez klienta».
licencja «zasady określające warunki korzystania z oprogramowania»; często spotykane wyrażenia = licencja na oprogramowanie, licencja na sklep internetowy, licencja oprogramowania, licencja programu, licencje internetowe.
like zob. ◦ lajkować, ◦ lubię to.
like for like «dosłownie: „jeśli ty mnie zalajkujesz, to ja cię też zalajkuję”»;skrót l4l
like’ować zob. ◦ lajkować, ◦ lubię to.
limit CPU zob. ◦ maksymalne obciążenie procesorów.
limit obciążenia procesora zob. ◦ maksymalne obciążenie procesorów.
limit pamięci dla skryptu «ograniczenie wykorzystania pamięci fizycznej komputera (serwera) przez użytkownika systemu do obsługi ustalonych instrukcji, np. ograniczenie pamięci potrzebnej do wyświetlenia strony internetowej».
limit produktów w sklepie 1. «ograniczenie liczby produktów możliwych do wystawienia do sprzedaży, np. ustalony przez producenta», 2. «ograniczenie systemowe związane np. z wydajnością bazy danych, dostępną przestrzenią na dysku itp.».
link «adres URL, który dla użytkownika może mieć również postać wyróżnionego wyrazu, wyrażenia, fragment tekstu, odnoszący do konkretnej strony WWW lub innego elementu, np. do filmu, zdjęcia, pliku z muzyką itp.»; synonimy = ◦ łącze, ◦ hiperłącze.
LinkedIn «serwis społecznościowy o charakterze zawodowym służący przede wszystkim do tworzenia sieci kontaktów profesjonalnych, gromadzenia rekomendacji, prezentowania ścieżki kariery zawodowej, informowania o otwartych rekrutacjach, a także do zamieszczania wiadomości dotyczących danej profesji, artykułów dziedzinowych oraz do komunikowania się użytkowników i wymiany między nimi poglądów na tematy zawodowe».
linkowanie wewnętrzne, on-site «linki w obrębie serwisu WWW umożliwiające jego odbiorcom oraz narzędziom wyszukiwarek docieranie do treści podstron; działanie SEO wspomagające pozycjonowanie serwisu WWW».
live «materiał nagrywany na żywo, z możliwością nieograniczonego komentowania i polubiania».
live chat z angielskiego «rozmowa przez Internet w czasie rzeczywistym; inaczej: czat».
localhost z angielskiego «nazwa serwera, na którym uruchamiany jest dany program; łącząc się z localhostem, łączymy się z „samym sobą”».
log z angielskiego «zapis informacji o zdarzeniach, np. na stronie sklepu internetowego, w serwisie, FTP, SSH itp.».
login z angielskiego «indywidualna nazwa identyfikująca».
logo «indywidualny znak graficzny identyfikujący firmę».
logo sklepu «indywidualny znak graficzny identyfikujący firmę na stronie internetowej sklepu; przyjęło się, że kliknięcie na logo odsyła do strony głównej serwisu».
logowanie 1. «uzyskanie dostępu do treści strony internetowej; autoryzacja», 2. «zapis logów».
logs ,potocznie logi «lista zawierająca informacje dotyczące uzyskiwanych dostępów, np. do zawartości strony internetowej, w serwisie, FTP, SSH itp.».
long-tail SEO «zob. słowa kluczowe long-tail».
lorem ipsum «przykładowy tekst używany do prezentacji tekstu lub danych testowych, http://www.lipsum.com».
lubię to «wyrażenie swojej opinii o zawartości, treści, idei itp. zawartej na stronie fanpage’u portalu społecznościowego Facebook; funkcja tzw. polubienia; inaczej: lajk, like»; zob. ◦ lajkować.

Załóż swój sklep internetowy SOTESHOP na 14 dni za darmo.
Sprawdź nową wersję sklepu SOTESHOP 8.

Załóż swój sklep