Poradnik słownikowy SEO | Poradnik słownikowy social media marketing

R

rabat «zniżka, obniżenie kosztów zakupu itp., np. rabat kwotowy, procentowy, rabat na dodatkowe funkcje sklepu».
raporty «informacja o sprzedaży, oglądalności strony, wiadomość o wynikach ogłaszanych konkursów, promocji itp.»; często spotykane wyrażenia = raport sprzedaży, raport oglądanych produktów.
recenzja transakcji «krótka notka wystawiana przez kupującego zamieszczona na stronie sklepu lub w innym serwisie WWW, oceniająca profesjonalność sprzedawcy, terminowość przesyłki, jakość produktu itp.; inaczej: komentarz do transakcji».
regulamin konkursu «zamieszczone na stronie WWW zasady uczestnictwa w ogłoszonym konkursie, napisane zgodnie z przepisami obowiązującego prawa ».
regulamin sklepu internetowego «dokument zawierający podstawy prawne działania sklepu internetowego, sposób prowadzenia sprzedaży, prawa».
reinstalacja «ponowne zainstalowanie oprogramowania»; często spotykane wyrażenie = reinstalacja systemu, reinstalacja sklepu.
rejestr klauzul niedozwolonych UOKiK «przykłady zapisów regulaminu/umowy, które są sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają interesy konsumentów oraz nie zostały ustalone indywidualnie, opublikowane przez UOKiK w związku z nowelizacją prawa o e-handlu».
reklamacja «żądanie klienta dotyczące wymiany towaru, naprawy bądź zwrotu towaru, np. ze względu na nieodpowiednią jakość produktu, jego niezgodność z prezentowanym przez sprzedawcę opisem bądź ukrytymi wadami produktu ».
rekomendacja «wyrażenie opinii o produkcie, wystawienie komentarza dotyczącego produktu, polecenie produktu».
remarketing «typ marketingu internetowego mający na celu przedstawienie informacji o ofercie, reklamy użytkownikom wcześniej odwiedzającym już daną stronę WWW».
responsive web design «rodzaj projektowania strony internetowej, polegającego na dostosowaniu wyglądu strony do urządzenia, na którym dana strona jest prezentowana».
rękojmia «odpowiedzialność sprzedawcy za wady fizyczne, prawne przedmiotu zakupu lub świadczonej usługi».
robot «program komputerowy, zazwyczaj uruchomiony na zewnętrznym serwerze, m.in. analizujący i indeksujący strony internetowe ».
robots.txt «plik określający zasady indeksowania stron przez systemy indeksujące».
RSS «system dostarczania informacji, np. z blogu, strony WWW itp.».
RWD zob. ◦ responsive web design.