S

SaaS z angielskiego skrót od Software as a Service «wynajem oprogramowania».
scrollowanie «przesuwanie pionowe zawartości strony WWW w celu przeglądania fragmentu strony WWW niemieszczącej się w widoku całego ekranu».
search engine z angielskiego zob. ◦ wyszukiwarka.
SEM z angielskiego skrót od Search Engine Marketing «ogół działań marketingowych (kampanie reklamowe, linki sponsorowane, pozycjonowanie, optymalizacja stron WWW) rozłożonych w czasie mających na celu osiągnięcie widoczności serwisu WWW, stron WWW przez wyszukiwarki internetowe». Na SEM składają się m.in. działania marketingowe związane z pozycjonowaniem i optymalizacją stron WWW wraz z kampaniami rekalmowymi w sieci. Strategia SEM jest prowadzona zwykle dwutorowo. Po pierwsze działania zmierzają do jak najlepszego wypozycjonowania stron, serwisu, e-sklepu itp. (zob. SEO), po drugie zaś wprowadza się akcje promocyjne, kampanie tematyczne itp. (ogół działań PPC, czyli Pay Per Click). Dobrze przygotowane aktywności SEM zwiększają konwersję.
SEO z angielskiego skrót od Search Engine Optimization «pozycjonowanie stron WWW dla wyszukiwarek sieciowych». Działanie marketingowe i programistyczne nastawione na optymalizację zawartości, struktury, kompozycji i treści strony internetowej (content). Dobrze rozumiane SEO wymaga podczas opracowywania strony, serwisu itp. zwiększenia liczby linkowania wewnętrznego i linkowania zewnętrznego w celu osiągnięcia sukcesu w zakresie widoczności i wartościowania serwisu WWW przez wyszukiwarki internetowe. SEO to także wszelkie działania wykorzystujące wiedzę o jakości i wartości strony głównej i podstron serwisu WWW, których założeniem jest wzbudzenie zainteresowania potencjalnego odbiorcy (np. klienta w e-commerce), by tym samym uzyskać wysoki stopień konwersji.
SEO copywriting zob. copywriting SEO.
separatory menu «znacznik rozdzielający dane, np. w pliku csv».
serwer «komputer lub program udostępniający swoje zasoby».
serwer FTP «program obsługujący połączenie FTP»; zob. też ◦ FTP.
serwer PEAR «oprogramowanie udostępniające pakiety bibliotek PHP»; zob. ◦ PHP.
serwer poczty «program obsługujący pocztę przychodzącą (protokoły POP3, IMAP) lub wychodzącą (protokół SMTP)».
serwis aukcyjny «portal umożliwiający przeprowadzenie aukcję produktu lub usługi».
sesja/session z angielskiego «wizyta użytkownika na stronie WWW».
share z angielskiego «zwrot skierowany do odbiorcy: udostępnij coś, podziel się wiadomością»; zob. ◦ szaruj, ◦ szarować.
shopper «zob. ◦ szoper.».
silnik zob. ◦ engine sklepu internetowego.
sitemap, sitemaps zob. ◦ mapa serwisu.
skaner wirusowy «inaczej: program antywirusowy, umożliwiający wyszukiwanie wirusów w zasobach komputera lub w plikach poczty».
skanowanie, skanowanie strony/witryny «zapoznawanie się z zawartością strony WWW polegające na skupieniu uwagi w krótkim czasie na elementach wyróżnionych oraz grafikach, ikonach itp.».
skin zob. ◦ skórka.
sklep demo zob. ◦ demo.
sklep internetowy «serwis internetowy oferujący sprzedaż produktów i usług online»; zob. też ◦ e-sklep, ◦ e-shop.
sklep internetowy B2B «sklep internetowy prowadzący sprzedaż dla firm, dostosowany do obsługi przedsiębiorców (specjalne rabaty, rozliczenia itp.)».
sklep internetowy B2C «sklep internetowy prowadzący sprzedaż dla klientów detalicznych, dostosowany do obsługi konsumentów, np. pod względem marketingowym bądź prawnym».
sklep online zob. ◦ sklep internetowy.
sklep responsywny «inaczej: sklep RWD; sklep oparty na oprogramowaniu dostosowującym wygląd strony do urządzenia, na którym jest przeglądany».
sklep stacjonarny «tradycyjny sklep oferujący sprzedaż produktów».
skórka «interfejs graficzny użytkownika; grafika strony WWW; wiele programów umożliwia zmiany skórki».
skrypt «program napisany w języku skryptowym, uzależniony od środowiska programów, w których niejako funkcjonują».
sku zob. ◦ kod SKU.
slider «przewijające się w postaci tzw. karuzeli grafiki, najczęściej zdjęcia, mające na celu zainteresowanie klienta ofertą».
SMO z angielskiego skrót od Social Media Optimization «wszelka aktywność w internetowych kanałach sieci społecznościowych mająca na celu promowanie marki, firmy, produktów lub usług».
social media zob. ◦ media społecznościowe.
software/soft z angielskiego potocznie «oprogramowanie».
sonda «moduł zamieszczony w serwisie umożliwiający użytkownikom wyrażenie opinii na określony przez administratora temat, np. w postaci głosowania na listę».
spadek pozycji «obniżenie pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwarek dla poszczególnych wyrażeń».
spam «nieoczekiwane przez odbiorcę wiadomości poczty elektronicznej, zwykle wysyłane masowo w celach marketingowych; inaczej: niechciana poczta».
spam katalog zob. ◦ folder spam.
sposoby płatności w sklepie «dostępne rodzaje płatności za produkt lub usługę».
SQL «strukturalny język zapytań wykorzystywany do tworzenia i obsługi baz danych, np. pobierania danych itp.».
SSH «protokół wykorzystywany do obsługi bezpiecznych połączeń; port numer 22».
SSL «protokół umożliwiający bezpieczne (szyfrowane) przesyłanie danych».
stan magazynowy «liczba, ilość oferowanego towaru w sklepie».
status zamówienia «stan przeprowadzanej transakcji, np. przyjęte do realizacji, oczekujemy na dostawę, wysłane itp.».
stopka «element strony WWW, wiadomości elektronicznej itp., zamieszczony u dołu strony internetowej, na końcu wiadomości elektronicznej itp., informujący o twórcy, prawach autorskich, zawierający linki do regulaminu, polityki prywatności itp.»; często spotykane wyrażenia = stopka dokumentu, stopka strony, stopka wiadomości tekstowej.
story «nietrwała treść, ukazująca się w innym miejscu niż posty, tzn. na pasku nad postami w postaci grafik, znikająca po 24 godzinach; jest niemożliwa do skomentowania lub polubienia w sieci Instagram; inaczej relacja lub status, np. w sieciach Facebook, Instagram, YouTube».
strefy dostawy «wyznaczone obszary geograficzne, do których możliwa jest dostawa produktu, np. Europa, UE, USA, kraje azjatyckie itd.».
strona 404 «komunikat błędu o nieistniejącej stronie WWW, najprawdopodobniej nie najlepiej odbierany przez poszukującego informacji potencjalnego leada II».
strona główna 1. «pierwsza strona serwisu WWW», 2. «strona, na której wyświetlają się posty i relacje obserwowanych osób i hasztagów».
styl CSS zob. ◦ CSS.
subdomena «domena podrzędna do domeny głównej, np. kot.example.com, pies.example.com».
support z angielskiego «pomoc techniczna, wsparcie techniczne».
szablon «skórka, temat graficzny; grafika».
szarować «udostępnić coś, podzielić się wiadomością ».
szaruj «inaczej: share; zwrot skierowany do odbiorcy: udostępnij coś, podziel się wiadomością».
szoper z angielskiego shopper 1. «osoba dokonująca zakupów w sklepie», 2. «osoba dokonająca zakupów w sklepie na żądanie, zlecenie klienta».
szybkość witryny «czas potrzebny na załadowanie wszystkich elementów strony WWW, tzn. tekstu, grafik, obiektów flash itp.».
słowa kluczowe 1. «wyrażenia, wyrazy najlepiej charakteryzujące produkt lub usługę», 2. «wyrazy mające charakter ogólnych kategorii w zapytaniach klientów, składające się zwykle z jednego elementu lub fraz dwuelementowych, np. komputer, komputer stacjonarny fraza ogólna, fraza kluczowa»
słowa kluczowe long-tail «wyrazy mające charakter uszczegóławiający potrzebę wyrażaną w zapytaniach klientów, składające się zwykle z fraz ponaddwuelementowych, np. komputer stacjonarny do gier fraza szczegółowa, fraza kluczowa».

Załóż swój sklep internetowy SOTESHOP na 14 dni za darmo.
Sprawdź nową wersję sklepu SOTESHOP 8.

Załóż swój sklep