A

accessories zob. akcesoria.
add this z angielskiego udostępnij, dodaj to, np. na Facebooku, na Twitterze itp. Odwołanie do usługi seriwsu AddThis https://www.addthis.com/. Portal ten umożliwiał wstawianie na stronę widżetów, które zachęcają klientów do przesłania oferty Twojego sklepu do portali społecznościowych. Od 31 maja 2023r usługa została zawieszona przez właściciela firmę Oracle.
admin potocznie «administrator strony, systemu itp.».
administracja sklepem «proces zarządzania operacjami związanymi z prowadzeniem sklepu internetowego, w tym m.in. aktualizowanie strony internetowej, zarządzanie asortymentem, przetwarzanie zamówień, monitorowanie zapasów, obsługa klientów oraz optymalizacja doświadczenia klienta w sklepie internetowym». Administracja sklepu e-commerce jest złożonym procesem, który wymaga współpracy różnych działów w firmie, takich jak marketing, IT, księgowość i logistyka.
adres IP z angielskiego, skrót od wyrazu Internet Protocol «numer, liczba nadawana komputerowi, interfejsowi itp., służąca do identyfikacji w sieci».
adres panelu administracyjnego «adres URL do określonego panelu administracyjnego»; zob. też ◦ adres URL, ◦ panel administracyjny.
adres pliku XML «adres URL do pliku zapisanego w formacie XML»; zob. też ◦ adres URL, ◦ XML.
adres portu poczty wychodzącej «adres serwera obsługującego pocztę wysyłaną przez klienta poczty oraz numer tego portu»; zob. ◦ serwer.
adres serwera baz danych «domena lub IP serwera, na którym przechowywana jest określona baza danych»; zob. też ◦ baza danych, domena, IP, serwer.
adres URL z angielskiego Uniform Resource Locator «ciąg znaków, który identyfikuje zasób w sieci Internet». Adresy URL służą do określania lokalizacji strony internetowej, pliku, obiektu multimedialnego lub innej zasoby sieciowej i składają się z kilku elementów, które określają protokół, nazwę hosta, ścieżkę do zasobu oraz w niektórych przypadkach dodatkowych parametrów.
adresy portów pocztowych «numery portów na serwerze pocztowym».
adwords zob. ◦ Google AdWords.
akcesoria to dodatkowe produkty lub elementy, które uzupełniają, poprawiają lub rozwijają funkcjonalność głównego produktu. W kontekście e-commerce, akcesoria często są oferowane klientom w celu zwiększenia satysfakcji z zakupów, poprawienia doświadczenia użytkownika lub zwiększenia wartości koszyka.
aktualizacja «modernizacja oprogramowania»; synonim = ◦ upgrade , ◦ update.
aktualizacja cennika «zmiana danych w cenniku, np. na stronie internetowej sklepu».
aktualizacja grafiki «modernizacja strony graficznej, np. sklepu internetowego; dostosowanie grafiki».
aktualizacja oprogramowania «modyfikacja zainstalowanych aplikacji bądź oprogramowania poprzez ich modernizację zmieniającą/ulepszającą działanie (np. funkcjonalność itp. witryny sklepu internetowego»; synonimy = ◦ aktualizacja programu, ◦ aktualizacja sklepu internetowego.
aktualizacja programu zob. ◦ aktualizacja oprogramowania.
aktualizacja sklepu internetowego zob. ◦ aktualizacja oprogramowania.
aktywny «informacja o stanie konta, która oznacza, że użytkownik korzysta w danym momencie z danego portalu (np. zielona kropka w sieci Instagram, w komunikatorze Messenger».
alt, atrybut alt «opis grafiki (obrazek, zdjęcie) zawarty znaczniku IMG w linijce kodu, tzw. alternatywny tekst; waga atrybutu alt związana jest z jego odczytem przez wyszukiwarkę».
anchor tekst «widoczny tekst znajdujący się w hiperlinku, w linijce kodu umieszczony pomiędzy znacznikami i ; inaczej: zakotwiczenie, kotwica».
Apache «serwer HTTP»;◦ HTTP.
API «określone zasady, na podstawie których oprogramowanie dostarcza informacji do innych programów».
apka potocznie «skrót od: aplikacja, zazwyczaj na urządzenia mobilne».
aplikacja «program komputerowy; oprogramowanie; program dodatkowy, tzw. plugin (wtyczka)»; zob. też ◦ plugin, plug-in, ◦ wtyczka.
aplikacja sklepu internetowego «sklep internetowy lub dodatek do sklepu internetowego (tzw. plugin); oprogramowanie pozwalające obsługiwać handel internetowy»; zob. też ◦ plugin, plug-in, ◦ wtyczka; synonimy = ◦ e-sklep, ◦ sklep internetowy.
apps z angielskiego, skrót od wyrazu applications «inaczej: aplikacja (np. w App Store, Google Apps itp.)»; zob. ◦ aplikacja.
archiwizacja sklepu «zapisanie na innym nośniku, serwerze itp. wybranego stanu sklepu (plików/bazy danych)».
atrybut produktu «inaczej: cecha produktu; zbiór wszystkich cech produktu».
audyt SEO «sprawdzenie strony pod względem jej widoczności w wyszukiwaniach organicznych i in. wraz z zaproponowaniem zmian optymalizujących serwis WWW».
aukcja «system sprzedaży produktu w postaci licytacji».
aukcje testowe «wygenerowanie wirtualnej sprzedaży produktu w systemie licytacji w celu sprawdzenia poprawności działania narzędzia».
automatyczne logowanie «zdalne logowanie do sklepu, do systemu, na stronę WWW itp., np. z wykorzystaniem zapisanych danych logowania związanych z innym kontem, m.in. na Facebooku, w Google+ itp.».
autoresponder «oprogramowanie automatycznie wysyłające wiadomość (autoresponder e-mail) po spełnieniu określonego warunku, np. w celu odpowiedzi na list wysłany w czasie nieobecności użytkownika, w reakcji na zapisanie się na listę mailingową newslettera itp.». Autoresponder może być modułem klienta poczty, a także zewnętrznym programem. W działalności e-commerce wiadomości typu autoresponder e-mail wchodzą w skład zautomatyzowanego procesu pozyskiwania nowych klientów bądź utrzymywania więzi relacyjnej z pozyskanymi wcześniej klientami.

Załóż swój sklep internetowy SOTESHOP na 14 dni za darmo.
Sprawdź nową wersję sklepu SOTESHOP 8.

Załóż swój sklep