W

wada «cecha obniżająca wartość produktu».
wall z angielskiego «informacje na stronie głównej użytkownika danego serwisu, które są udostępnione dla określonej grupy użytkowników lub publicznie»; często spotykane wyrażenie = zamieszczać coś na wallu.
wdrażanie «instalacja oprogramowania; dodawanie nowej funkcji».
WebApi inaczej interfejs webowy z angielskiego Web Application Programming Interfaces «ustandaryzowana metoda wymiany danych między różnymi programami». Standard WebAPI umożliwia jednemu programowi wysyłanie i/lub odbieranie danych z innego programu bez konieczności zmiany jego kodu. Metoda ta pozwala na rozszerzanie funkcjonalności oprogramowania i dostosowywania go do indywidualnych potrzeb. Użytkownikiem interfejsu webowego są aplikacje bez bezpośredniego udziału człowieka.
webmail «oprogramowanie umożliwiające zastosowanie przeglądarek internetowych jako tzw. klienta poczty».
webmaster «osoba zajmująca się projektowaniem i obsługą stron WWW».
webstore 1. «e-sklep», 2. «sklep z dodatkami do strony internetowej, programów itp.».
wersja darmowa «bezpłatne oprogramowanie, którego wykorzystania wiąże się zwykle z jego ograniczoną funkcjonalnością i z brakiem wsparcia technicznego; tzw. freeware».
wersja demo zob. ◦ demo.
wersja komercyjna «płatne oprogramowanie w pełni funkcjonalne, najczęściej z dostępem do aktualizacji i ze wsparciem technicznym».
wersja mobilna «wersja strony internetowej dostosowana do prezentacji na urządzeniach mobilnych».
wersja open zob. ◦ wersja darmowa.
wersje językowe «możliwość korzystania z serwisu internetowego w tłumaczeniach na różne języki».
WhatsApp «aplikacja komputerowa; komunikator sieciowy przeznaczony dla urządzeń mobilnych».
widget, widżet z angielskiego «program o prostej, szczegółowej użyteczności, widoczny np. na pulpicie komputera, urządzenia mobilnego itp.».
wsparcie techniczne «pomoc techniczna udzielana przez producenta oprogramowania»; synonim = ◦ support.
wtyczka zob. ◦ plugin.
wydarzenia «zakładka, w której znajdują się zapisane przez jakiegoś użytkownika informacje dotyczące jakiegoś zdarzenia, np. spotkania, koncertu, promocji produktu itp.; zakładka, która daje możliwość wyszukania interesującego typu zdarzenia przez użytkownika oraz możliwość utworzenia własnej informacji o danym zdarzeniu; wydarzenie pojawia się w postaci hiperlinkowanego postu do odrębnej strony, np. na Facebooku» z ang. Event».
wyróżnione relacje «wybrane relacje widoczne na stronie profilu, widoczne dla każdego lub obserwujących przez nieograniczony czas; maksymalna liczba relacji w jednej wyróżnionej wynosi 100 relacji».
wyskakujące okienko zob. ◦ pop-up.
wyszukiwarka 1. «aplikacja służąca do wyszukiwania informacji, danych w sieci Internet, przeszukująca strony lub bazy zgodnie z zapytaniem użytkownika», 2. «serwis internetowy, strona WWW mająca na celu przeszukiwanie zasobów internetowych, np. Google, Yahoo itp.».

Załóż swój sklep internetowy SOTESHOP na 14 dni za darmo.
Sprawdź nową wersję sklepu SOTESHOP 8.

Załóż swój sklep