Adres IP

adres IP z angielskiego, skrót od wyrazu Internet Protocol «Adres IP (Internet Protocol address) - to unikalny ciąg liczb oddzielonych kropkami (IPv4) lub dwukropkami (IPv6), który jest przypisywany każdemu urządzeniu (takim jak komputer, serwer, drukarka, itp.) podłączonemu do sieci internetowej. Adres IP służy do identyfikacji urządzenia w sieci oraz umożliwia mu komunikację z innymi urządzeniami.».

Istnieją dwa główne typy adresów IP: IPv4 oraz IPv6. IPv4 jest nadal (2024) najpopularniejszym formatem adresu IP. Jego wadą jest ograniczona ilość adresów, dlatego zostaje stopniowo zastępowany przez IPv6. 

IPv4 - np. 192.168.0.1

Ten typ adresu IP składa się z czterech zestawów liczb oddzielonych kropkami, na przykład 192.168.0.1. Każdy zestaw może zawierać liczby od 0 do 255. Ze względu na ograniczoną liczbę możliwych kombinacji, IPv4 jest stopniowo zastępowany przez IPv6.

IPv6 - np. 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334

Nowsza wersja adresu IP, która została wprowadzona, aby poradzić sobie z rosnącym zapotrzebowaniem na adresy internetowe. Adres IPv6 składa się z ośmiu grup czterocyfrowych sekwencji heksadecymalnych oddzielonych dwukropkami, na przykład 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334. Dzięki większej pojemności pozwala na znacznie więcej unikalnych adresów.

Adres statyczny i dynamiczny 

Adres statyczny IP

Jest to adres stały i nie zmienia się z czasem. Jest często używany w sytuacjach, gdzie konieczne jest stałe i łatwe lokalizowanie urządzenia, na przykład w serwerach.

Adres dynamiczny IP

Jest to adres przypisywany urządzeniu na określony czas i może ulec zmianie. Tego typu adresy są zarządzane przez Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP), co jest typowe dla urządzeń domowych i firmowych sieci.

 

Co to jest adres IP?

Obejrzyj wideo i posłuchaj wyjaśnienia, co to jest adres IP.

 

Bibliografia i linki

Powiązane hasła

adres URL z angielskiego Uniform Resource Locator «ciąg znaków, który identyfikuje zasób w sieci Internet». Adresy URL służą do określania lokalizacji strony internetowej, pliku, obiektu multimedialnego lub innej zasoby sieciowej i składają się z kilku elementów, które określają protokół, nazwę hosta, ścieżkę do zasobu oraz w niektórych przypadkach dodatkowych parametrów.
domena «adres strony WWW, np. www.example.com».
serwer «komputer lub program udostępniający swoje zasoby».
Wybierz literę od której zaczyna się hasło.

Załóż swój sklep internetowy SOTESHOP na 14 dni za darmo.
Sprawdź nową wersję sklepu SOTESHOP 8.

Załóż swój sklep