Kod ISMN

kod ISMN kod ISMN, numer ISMN z angielskiego skrót od International Standard Music Number «unikalny, znormalizowany międzynarodowy kod cyfrowy umożliwiający identyfikację drukowanego wydawnictwa muzycznego». W 2008 roku wprowadzono dla druków wydawnictw muzycznych kod 13-cyfrowy rozpoczynający się prefiksem 979-0, który jest identyczny z kodem EAN-13. Wcześniej numer ten nie zawierał prefiksu 979, a miejsce 0 zajmowała rozpoczynająca cały kod litera M.

Sonatiny na fortepian, ed. S. Raube, z. 1, Polskie Wydawnictwa Muzyczne SA, Kraków 2012. (ISMN: 979-0-2740-0081-3).

Co to jest numer ISMN?

Numer ISMN nadawany jest drukowanym wydawnictwom muzycznym (np. zapisom nutowym utworów), aby umożliwić identyfikację produktu, wydawcy itd. Po prefiksie 979-0 (cyfra 0 zastępuje miejsce oznaczeń cyfrowych, liczbowych wskazujących na wersję językową) odnotowywany jest numer wydawcy, numer produktu, a kończąca kod cyfra jest cyfrą kontrolną.

Przykładowe typy publikacji, którym nadaje się numer ISMN:

  • partyturom,
  • tzw. głosom (instrumentów, śpiewaków),
  • tekstom pieśni i piosenek towarzyszące nutom,
  • śpiewnikom.

Wikipedia TTS (audio International Standard Music Number):

 

Jak zbudowany jest kod ISMN-13?

Kod ISMN-13 reprezentowany jest w postaci numeru GTIN-13, który składa się 4 elementów:

  1. prefiks 979-0,
  2. wydawca publikacji,
  3. numer publikacji,
  4. suma kontrolna.

Jak zdobyć numer ISMN i kto może o niego wystąpić?

O numer ISMN zabiega wydawca drukowanych materiałów muzycznych. Informacja o przydzielonych numerach ISMN przekazywana jest do systemu International ISMN Agency w Niemczech.

Zespół Zadaniowy ds. znormalizowanych numerów wydawnictw ISBN i ISMN w strukturze Biblioteki Narodowej: https://bn.org.pl/dla-wydawcow/ismn/kontakt-i-pomoc/ 

Podręcznik użytkownika ISMN: https://bn.org.pl/download/other/1561383980.pdf 

Zalety stosowania numerów ISMN

Numery ISMN są międzynarodowym standardem od wielu lat. Na podstawie tych kodów możemy nie tylko identyfikować produkty, ale także komunikować się w ustandaryzowany sposób z różnymi zewnętrznymi systemami, które biorą udział w procesie sprzedaży. Produkty z numerem ISMN są łatwiej wyszukiwane w sieci, w bazach naukowych i zbiorach bibliotecznych.

Bibliografia

Powiązane hasła

kod EAN z angielskiego skrót od European Article Number «unikatowy, znormalizowany europejski kod nadawany różnego rodzaju towarom i usługom».
kod GTIN z angielskiego skrót od Global Trade Item Number «unikalny, znormalizowany kod cyfrowy należący do rodziny kodów GS1, umożliwiający identyfikację produktów i usług; kod GTIN obejmuje takie standardy, jak: EAN, JAN, UPC, ISBN, ITF-14.».
kod kreskowy kod kreskowy, kod paskowy z angielskiego bar code «unikatowa informacja przedstawiona graficznie według ustalonych reguł jako kombinacja ciemnych i jasnych elementów, które przeciętny człowiek rozpoznaje jako zbiór przeplatających się, mocno kontrastujących ze sobą pionowych kresek, tworzących całość». Do automatycznego odczytywania kodów kreskowych przeznaczone są czytniki elektroniczne wykorzystujące najczęściej laser lub diody LED w celu zinterpretowania danych graficznych.
Wybierz literę od której zaczyna się hasło.

Załóż swój sklep internetowy SOTESHOP na 14 dni za darmo.
Sprawdź nową wersję sklepu SOTESHOP 8.

Załóż swój sklep