F2C

F2C z angielskiego, skrót od wyrażenia factory-to-consumer «rodzaj relacji handlowej opartej na bezpośredniej transakcji między producentem towaru a nabywcą z pominięciem łańcucha pośredników» W tym modelu biznesowym konsumenci mają możliwość nabywania dużych ilości towaru bezpośrednio od producenta (prosto z fabryki, z zakładu wytwórczego).

Korzyści z wykorzystania modelu F2C

Zalety F2C:

  • brak pośredników,
  • niższa cena końcowa,
  • rozpoznawalność marki,
  • bezpośredni feedback klientów,
  • mniejszy indywidualny ślad węglowy.

Obciążenie modelem F2C:

  • organizacja sprzedaży,
  • rozbudowanie działu kontaktu z klientem (ostatecznym nabywcą),
  • logistyka (krótki termin dostawy) i magazynowanie.

Od producenta wprost do konsumenta

Przykład F2C: firma Transteel, producent mebli biurowych przeznaczonych bezpośrednio dla konsumentów (materiały firmowe)

Bibliografia

Powiązane hasła

B2B z angielskiego, skrót od wyrażenia business-to-business «rodzaj relacji biznesowej między firmami» Model biznesu B2B może dotyczyć ze świadczeniem usług lub być związany z dostarczaniem produktów.
B2C z angielskiego, skrót od wyrażenia business-to-consumer, business-to-client «rodzaj relacji biznesowej między firmami a klientami indywidualnymi». Obecnie ten kontakt zdominował handel za pośrednictwem Internetu, czyli e-commerce.
C2C z angielskiego, skrót od wyrażenia consumer-to-consumer «rodzaj relacji rynkowej opierającej się na kupnie/sprzedaży dóbr lub usług między klientami indywidualnymi przy wykorzystaniu platformy umożliwiającej przeprowadzenie transakcji lub za pośrednictwem innego instrumentu sprzedażowego oferowanego przez firmę zewnętrzną».
dropshipping z angielskiego «sprzedaż towarów zakładająca przeniesienie procesu wysyłki ze sprzedawcy na dostawcę, hurtownię, producenta» Prowadzenie sklepu internetowego wykorzystującego handlowy model dropshippingowy polega na zbieraniu zamówień od klientów. Realizacją wysyłki w dropshippingu zajmuje się dostawca towaru.
Wybierz literę od której zaczyna się hasło.

Załóż swój sklep internetowy SOTESHOP na 14 dni za darmo.
Sprawdź nową wersję sklepu SOTESHOP 8.

Załóż swój sklep